ARAÇ KAMERASI


ARAÇ KAMERASI

Araç Kamerası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç kamerası, arabayı manevra yapmak, park etmek ve iyi durumda tutmak için bir güvenlik unsuru şeklinde kullanılan ürünlerin başında gelir. Bu cihazlar günümüz araçlarının pek çoğunda yer almaktadır. Aracınız için bir kamera satın almak istediğinizde pek çok farklı detaya odaklanmanız son derece önemlidir. Şimdi bu detayları inceleyelim.
En iyi araç kameraları, sadece kaliteli video çekmekten çok daha fazlası olacak şekilde dizayn edilmiştir. Son beş yılda büyük bir büyüme kaydeden araç kamerası sektörü, küresel anlamda oldukça popülerdir. Bu yüzden mevcut seçenekler son derece fazladır ve iyi bir araba kamerası almak adına bazı faktörlere yoğunlaşmak önem arz eder.

Araç Kamerası Görüntü Kalitesi

Bazı giriş seviyesi araç kameraları 720p’de kayıt gerçekleştirir. En az 1080p Full HD kalite sunan bir model seçmenizi tavsiye ederiz. Bir araç içi kamera ile çözünürlük konusu estetik nedenlerden değil, özellikle bir otomobilin plakasını okuyabilme pratikliği açısından önemlidir. En iyi modeller, 1080p’nin dört katı piksele sahip 4K çözünürlük sunar ve 1080p ile 4K arasında bir dizi aracı seçenek vardır. Ancak çözünürlük her şey değildir. Çünkü farklı sıkıştırma kalitesi seviyeleri aynı sayıda pikselde farklı sonuçlar sağlayabilir. Bu nedenle, satın almayı planladığınız araç kamerasının iyi bir görüntü kalitesine sahip olduğundan muhakkak emin olmalısınız.

Araç Kamerası Görüş Alanı

Görüş alanı, araç kamerası için cihazın yatay kapsamıdır. Görüş alanı ne kadar geniş olursa, ilerideki sahne o kadar fazla yakalanır. Bu durum, kamera yan taraftaki görüntüleri de yakalayacağı için daha fazla koruma sağlar. Çoğu araç içi kamera en az 120 derece sunar. Ancak bazıları 180 dereceye kadar genişleyebilir.

Gece Görüşü ve Düşük Işık Koşulları

Araba kullanmak için en tehlikeli zaman, akşamın yoğun olduğu saatler ve havanın karanlık olabileceği kış aylarıdır. Görüş mesafesinin düşük olduğu dönemler, sürücülerin birbirini görmediği zamanlar da olabilir. Araç kameranızın düşük ışık koşulları ile iyi başa çıkmasını ve yine de ayrıntıları yakalamasını istersiniz. Hatta bazılarının karanlıkta, bazen tek renkli olarak çekim yapmak için ayarları otomatik olarak değiştiren özel gece modları bile vardır.

Döngü Kaydı

Hemen hemen bütün araç kamerası çeşitleri için bu özellik geçerlidir. Video dosyaları çok fazla depolama alanı gerektirir. Hafıza kartı özelliği olan ürünler, görüntülerin kaydı için ideal olan ürünler olarak öne çıkar. Örneğin 4K bir kamera, 8GB hafızalı bir karta sadece 24 dakikalık bir video sığdırabilir. Araç içi kameraların birçok güvenlik kamerası gibi önemli bir özelliği vardır. Bu da döngü halinde kayıt almalarıdır. Bu, mevcut kapasite dolduğunda en eski dosyaların üzerine yenilerinin yazılacağı anlamına gelir. Bununla beraber, bazı dosyalar kalıcı olarak saklanabilir.

Otomatik ve Manuel Kayıt

Araç kamerası modelleri söz konusu olduğunda bir diğer önemli özellik de otomatik ve manuel kayıt avantajları olmaktadır. Araç kameralarının birincil işlevi güvenlik olsa da, manzaralı rotanın kalıcı kaydını da yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda, döngü ve darbe algılamayı geçersiz kılarak kayıtları manuel olarak alma özelliğine sahip olmak önemlidir.

Araç Kamerası Özellikleri

Döngü, depolama alanınızı yeniden kullanmak adına harika bir özelliktir. Ancak, başka bir arabanın size çarptığı anın görüntülerini fark etmek için sonrayı beklemek istemezsiniz. Bu nedenle araç kameralarının büyük çoğunluğunda, herhangi bir yönde hızlı bir hız değişimini algılayacak ve mevcut video kaydını bir olay olarak etiketleyecek, değişen hassasiyet seviyelerine sahip G-sensörü bulunur.
Kaliteli araç kamerası modelleri, yerleşik bir GPS alıcısını seçerek, bunu harici bir eklenti olarak sunar. Bu, video çekiminin yanı sıra konum bilgilerini de yakalayacaktır. GPS özelliği diğer bazı işlevler için de kullanılabilir. Araç kameranızı tarih ve saati kaydedecek şekilde ayarlayabilmenize rağmen, bunu manuel şekilde kendiniz ayarlayabilmeniz, onu güvenli bir ürün olmaktan çıkaracaktır. Araç kamerasının GPS özelliği sağlaması, doğru bir tarih, saat ve konum kaydedilmesine olanak tanıyabilecektir. Bunu videonun üzerine damgalayabilmesi de son derece önemli bir detay olarak dikkat çekmektedir.

Araç Kamerası Hareket Algılama / Park Modu

Bir araç kamerasında yer alan G-sensörü, genellikle hareket algılama için kullanılır. Aracınız park halindeyken, araç kameraları bekleme modunda kalabilir ve hareket algılandığında kayda geçebilir. Bu da fonksiyonel bir nitelik olarak araç kameralarında olması gereken bir özellik şeklinde bilinir.


Gösterilen: 1 ile 57 arası, toplam: 57 (1 Sayfa)

GÜNCEL FIRSATLARIMIZDAN HABERDAR OLMAK İÇİN KAYIT OLUN!

İcom Güvenlik Teknolojileri © 2024 - Copyright.
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?