DUMAN DEDEKTÖRÜ


DUMAN DEDEKTÖRÜ

Duman Dedektörü Nedir?

Duman dedektörü her türlü yangın ve olası durumları haberdar ettiği için son derece önemli bir cihazdır. Ev, ofis ve işletmeler gibi her türlü kapalı mekânda kullanılabilir. Odanın genişliğine göre bir ya da birden fazla duman dedektörü kullanmak mümkündür. Muhtemel olabilecek yangın durumunu özelliğine göre kısa sürede tespit ederek kişileri haberdar eder. Bu noktada dumanın çıkışı ve dedektörün konumlandırıldığı bölüm son derece önemlidir. Genelde merkezi konuma veya her yere eşit bir konuma yerleştirilmesi daha iyidir.

Duman dedektörü yerleşimi kesinlikle amacına yönelik olmalıdır. Modeli her ne olursa olsun her bir dedektör birbirine benzer şekilde çalışma prensibine sahiptir. En önemlisi teknolojik gelişmelere sahip dedektör modelini seçmektir. Son teknolojik duman dedektörleri kamera gibi gelişmiş özelliklere de sahiptir. Fakat temel olarak duman dedektörünün görevi olası bir yangın durumunu tespit ederek ses çıkarıp durumdan haberdar etmektir. Bu sayede fark edilmeyen yangınlara anında müdahale etmek mümkün olur.

Duman Dedektörü Fiyatları

Duman dedektörü fiyatları oldukça geniş yelpazelidir. Ürün çeşitliliği çok olduğu için fiyatlar da sürekli değişim gösterir. Fiyatları etkileyen pek çok etken vardır. Örneğin Wİ-Fİ ile çalışan duman dedektörlerinde fiyat daha yüksektir. Bununla birlikte pilli ve elektrikli duman dedektörlerinde de fiyat farklılığı görülür. Pilli duman dedektörleri daha uygun fiyatlarda piyasaya satılır. Ayrıca kameralı duman dedektörleri de tahmin edileceği gibi daha yüksek maliyetlerde satışa sunulur.

Ücretler pahalı olsa dahi pek çok kapalı mekanda duman dedektörü bulundurmak zorunlu hale gelmektedir. Özellikle hastane, klinik, otopark, işletme, pastane ve diğer kapalı mekanlarda denetleme durumunda duman dedektörü bulundurmadığınızda ceza almanız muhtemeldir. Ürünlerin çalışma prensibi fiyatları etkilediği için öncesinde ihtiyacınız olan modeli belirlemeniz gerekir. Fakat firmamızda yer alan ürünlerden kendiniz için en uygun olanını bulabilirsiniz. Sizlere en iyi şekilde yardımcı olacağımızdan emin olabilir, kolay ödeme yöntemleri ile firmamızdan bu ürünlere sahip olabilirsiniz. 

Duman Dedektörü Ne İşe Yarar?

Duman dedektörü sayesinde yangını derhal durdurmak ve ilgili birimlerden destek almak mümkün hale gelir. Birçok işletme duman dedektörü nedir sorusunu merak ederek bu doğrultuda tedbir almayı tercih eder. Bazı duman dedektör modelleri yangın çıkışının yanı sıra gaz çıkışını da tespit edebilir. Buna benzer birçok eklenti duman dedektörünün fonksiyonunu geliştirir. Son derece hızlı tespit yapma olanağına sahip oldukları için güvenilir cihazlardır. Öyle ki bazen hayat kurtarırlar. Diğer yan özellikler ürün performansına göre değişir. Bu tercihi sizler yapabilirsiniz, firmamızdan da çeşitli niteliklere sahip duman dedektörlerinden temin edebilirsiniz.

Duman Dedektörü Özellikleri

Duman dedektörü özellikleri oldukça çeşitlidir. Ancak bu özellikler arasında öncelikle çalışma sürecini başlatan mekanizması yer alır. Duman dedektörleri elektrikli, pilli ve kablolu olarak çalışabilir. Kablo evin ya da ofisin elektrik sistemine bağlıdır. Pilli modellerde düzenli olarak pilini yenilemek gerekir. Bu nedenle dikkatli davranıp ihmal etmemek gerekir. Duman dedektörleri dairesel forma sahiptir. Dairesel form tavana yerleştirilir. Böylece yukarı doğru yükselen duman veya ısı duman dedektörünün alanına girer.

Duman dedektörlerinin çalışma sıcaklığı da belirleyici bir unsurdur. Ortalama -10 ile 90 derece algılayan duman dedektörleri bulunur. Fakat bunların dışında daha geniş sıcaklık aralığı olan duman dedektörleri de mevcuttur. Duman dedektörü seçimi yaparken ses desibeline de dikkat etmek gerekir. Desibel özellikle kalabalık mekanlarda duyulabilecek kadar olmalıdır. Böylece olası gürültü anında da yangına müdahale etmek mümkün olur.

Duman Dedektörü Çeşitleri

Duman dedektörü çeşitleri çalışma prensibine göre farklılık gösterir. Uluslararası standartlar ve çalışma düzenindeki değişiklikler farklı gruplarda incelenmesine yol açar. Çeşitler ürün seçiminde oldukça etkilidir. Çünkü duman dedektörü çeşitleri kullanım alanını da belirler. Örnek vermek gerekirse evde kullanılan duman dedektörü ile konser alanlarında kullanılan duman dedektörü birbirinden farklıdır. Duman dedektörleri kendi içerisinde de değişim gösterir.

Optik Duman Dedektörü

Optik duman dedektörü beli başlı niteliklere sahiptir. Bu modeller TS CEN/TS 54-14 Standardına göre çalışma gösterir. Dedektörü yerleştirme aşamasında da çalışma standardı etkilidir. Bu modellerde aynı zamanda EN 64-7 standardı da dikkate alınır. Bu kodlar ürünün uluslararası çalışma prensibine uygun olduğunu gösterir. Böylece ürüne olan güvenilirlik de artış gösterir. Optik duman dedektörleri çalışma düzeni olarak IR ışık yayma sistemine sahiptir.

İyonize Duman Dedektörü

İyonize duman dedektörü dumanın içine girebilen bir sisteme sahiptir. Bu sayede dumanı daha iyi bir şekilde algılar. Bu modellerde dumanın akımı ve gerilimi oldukça etkilidir. Fakat bu ürünlerin en büyük riski deodorant ve parfüm gibi ürünleri de duman olarak algılamasıdır. Ürünün içinde radyoaktif bir madde olduğundan çalışma prensibini de bu şekilde sürdürür.

Işın Tipi Duman Dedektörü

Işın tipi duman dedektörü EN 54-12 standardına göre çalışır. Bu ürünün özellikleri ve uygulama kriterleri buna bağlı değişiklik gösterir. Bununla birlikte bu standardın sertifikasını da almak gerekir. Çünkü bu sertifikalar ürünün güvenliği açısından büyük önem taşır. Bu ürünler 11 metre ve daha yüksek tavanların bulunduğu mekanlarda kullanılmalıdır. Böylece algılama açısından da daha avantajlıdır.

Duman Dedektörü Ürünleri

Duman dedektörü ürünleri duman dedektörünün yedek parçaları olarak da bilinir. Duman dedektörü ürünleri arasında ilk olarak test spreyi yer alır. Bu sprey hem duman dedektörünün çalışıp çalışmadığını kontrol eder hem de duman dedektörünü temizler. Bu sprey farklı markalara aittir, pek çok markadan duman dedektörü spreyi bulmak mümkündür. Spreyin içinde birtakım kimyasallar yer aldığı için belli bir mesafeden püskürtmek gerekir. Duman dedektörü ürünlerinden bir diğeri de paneldir. Bu panel duman dedektörünü yönetmek amacıyla kullanılır. Bu tür yedek parçaları da sitemizden temin edebilirsiniz.

Kameralı Duman Dedektörü

Kameralı duman dedektörü ürünlerinde hem dedektör hem de kamera yer alır. Bu ürünler özellikle hasta ya da bebek bakılan evlerde tedbir amaçlı tercih edilir. Örneğin işe gideceksiniz ve bakıcı ile bebeğinizi yalnız bırakacaksınız. Duman dedektörü şeklindeki kameraları eve yerleştirerek evi sürekli denetleyebilirsiniz. Kimsenin de bu durumdan haberi olmaz. Bu ürünler SD kart ile çalışır. Ayrıca Wİ-Fİ üzerinden de işlem yapılabilir.

Duman Dedektörü Nasıl Çalışır?

Duman dedektörü nasıl çalışır sorusu kullanıcılar tarafından sıklıkla merak edilir. Burada en çok sorulan soru ise duman dedektörünün sürekli çalışıp çalışmadığıdır. Bu sorulara şöyle cevap verebiliriz;

Duman dedektörünün aktif olması için onu tetikleyen ısı, duman ya da gazın bulunması gerekir. Dedektörü tavana monte ettikten sonra çalışma prensibini görebilirsiniz. Eğer pilli duman dedektörü alındıysa öncesinde pillerin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Kablolu duman dedektörleri de yukarıda bahsettiğimiz gibi elektrik sistemine bağlanır. Burada önemli olan duman dedektörünü tetikleyen bir unsur görüldüğünde sinyal veriyor mu vermiyor mu onu anlamak gerekir.

Gösterilen: 1 ile 13 arası, toplam: 13 (1 Sayfa)

GÜNCEL FIRSATLARIMIZDAN HABERDAR OLMAK İÇİN KAYIT OLUN!

İcom Kamera ve Güvenlik Sistemleri © 2022 - Copyright.OpcO System | E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?