DUMAN DEDEKTÖRÜ


DUMAN DEDEKTÖRÜ

Duman Dedektörü Modelleri Hakkında

Günümüzde hayatın güvenli olabilmesine ve birtakım sorunların hızlı bir şekilde çözümüne yönelik pek çok ürün geliştirilmiştir. Bunlardan önemliside duman dedektörü olarak kabul edilmiştir. Hem ev hem de iş yeri güvenliğini sağlamak, bilindiği üzere son derece önemli olmuştur. Güvenlik açıkları sadece hırsızlık ya da dış faktörden kaynaklı olmayabilir. Ev ve iş yerlerinde yaşanacak bu olumsuzluklar, ne yazıkkican güvenliğinide tehlikeye sokabilir. Günümüz şartlarında, hemen her alanda doğalgaz kullanılmaktadır. Bu nedenle sıklıkla uyulması gereken ikazlar söz konusudur. Gaz sızıntılsı ve yangına karşı önlem alınmış olmak, bu nedenle çok önemlidir. Bu benzer durumların yaşanmamasıiçin geliştirilmiş kablosuz duman dedektörü çeşitleri kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Duman Dedektörü Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Ev ve iş yeri gibi alanlarında yaşanabilecek güvenlik tehlikelerinden biri olan yangınların büyümesine veya hızlıca yayılmasına izin vermeyen ilk uyarı, dumandır. Ev ya da iş yerlerinde yoksanız, elektriksel veya gazdan kaynaklı yangınlar çıkabilir. Bunun önünegeçebilmek ve mal kaybı zararına uğramamak adına yangınların ilk işareti olan duman, maalesef orada yoksanız hiçbir anlam ifade etmez. Bu nedenle duman dedektörü adı verilen ürünler, siz alanda olmadığınızzamanlarda, evinizi veya iş yerinizi ciddi tehlikelerden koruyabilirler. Her türlü yerde kullanıma uygun olan duman dedektörü çeşitleri dumanı algılaması sonrasında çok hızlı bir şekilde ikazverirler.

Duman Dedektörü Çeşitleri ve Fiyatları

Optik algılamaçalışma sistemine sahip optik duman dedektörü haricinde; iyonizasyon, yani küçük duman partiküllerinekadar algılama başarısını elde eden dedektör çeşitleri de ürün çeşitlerinde yer alır. Ayrıca pilli duman dedektörleri ürün skalasında tercih sebebi enyüksek olanlardandır. Çoğukez 7 farklı çalışma şekli bulunan pilli dedektörler, 60 dB seviyesinde ses ile uyarı verirler. Hata uyarısı vermeyecek şekilde tasarlanmış ve geliştirilmiş duman algoritması bulunur. Basit bir şekilde programlanabilir modlarınyanında, pili azaldığında ikaz vererek her zaman çalışır şekilde olmaya zemin hazırlarlar. Pilli duman dedektörü fiyatları, gösterdikleri performansla alakalı şekilde belirlenir. Aşağı yukarı 8 yıla kadarlık pil ömrü ile yaşam alanlarıherzaman güvendedir.

Duman Dedektörü nasıl Çalışır?

Hemen her alandabulunması ihtiyaç duyulan dedektörler ve yangın alarm butonu noktaları hayati hüküm taşırlar. Bulundukları ortamlarda olası bir yangına karşı erken bir halde müdahalede bulunmayıkolaylaştırırlar. Bahsi geçen duman dedektörlerinin çalışma sistemleri de kullanıcılar tarafından merak edilen birkonudur. Duman dedektörü çalışma prensibi, ortalamanın üzerinde bir duman, ısı yada ışık meydana geldiğinde ikaz alarmı vermeye ayarlıdır. Dedektörleri aktif hale getiren bir ikazın ne olursa olsun olması gerekir. Bulundukları alana veya alandaki kişilere uyarıveren dedektörler, bununla birlikte alarm izleme merkezlerine de ikazlar gönderirler. Bunlar göz önüne alındığında kablolu duman dedektörü fiyat aralıkları da oldukça uygun fiyat aralıklarıyla piyasada yer alırlar.

Duman Dedektörü algılama Alanı Ne Kadar?

Duman dedektörü bağlantı şeması inecele yapıldığında tercih edilen duman dedektörünün hangi mesafeye kadar algılama olduğu net bir halde görülür. Mevzubahis cihazların çeşitleri ve kullanım alanlarına uygunlukları birbirlerinden farklıdır. Algılama alanı olarak da gösterdikleri performansdeğişkendir. Duman dedektörleri için genelolarak belirlenmiş olan kapsama çapı 7,5 metre olarak genelde bilinir. Bu değer ısı dedektörü çeşitleri için 5,3 gibidir. Genel değerler baz alındığı süre yapılan hesaplamalar doğrultusunda duman dedektörleri kapsamaalanları ortalamaolarak 112 metrekare olurken, sıcaklık dedektörlerinde 56.3 metrekareolur. Her iki ürün de kullanıldıkları alanları tam anlamıyla korur. Öte yandan idrakladıkları sıcaklık veya duman sayesinde yangınlara erkenmüdahale şansıda yaratırlar.
Gösterilen: 1 ile 10 arası, toplam: 10 (1 Sayfa)

GÜNCEL FIRSATLARIMIZDAN HABERDAR OLMAK İÇİN KAYIT OLUN!

İcom Güvenlik Teknolojileri © 2024 - Copyright.
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?